Strona główna » blog kominiarski » Jak często należy czyścić komin?
jak często należy czyścić komin?

Jak często należy czyścić komin?

Sprawdzanie kominów i kanałów wentylacyjnych oraz regularne ich czyszczenie to bardzo ważne czynności, które mogą uchronić Cię przed wieloma niebezpiecznymi wypadkami. Zatkany komin może nie tylko powodować gromadzenie się dymu i toksycznych oparów wewnątrz domu, ale może nawet zapalić się! Jak często należy czyścić komin i kiedy lepiej wezwać profesjonalnego kominiarza?

Jak często czyścić przewody kominowe?

Kominy i kanały wentylacyjne należy czyścić kilka razy w roku. Niestety, wiele osób wciąż nie robi tego systematycznie. Najważniejsze części przewodów wymagające częstego czyszczenia to:

  • Przewody dymowe – czyścić co najmniej 4 razy w roku.
  • Przewody spalinowe – czyścić co najmniej dwa razy w roku.
  • Przewody wentylacyjne – czyść przynajmniej raz w roku.

Częstotliwość czyszczenia zależy głównie od spalanego paliwa. Najgorzej wypadły obiekty wykorzystujące paliwa stałe, takie jak węgiel i drewno niskiej jakości. Jednak inne instalacje, takie jak kotły olejowe lub gazowe, również należy regularnie czyścić.

Samodzielne czyszczenie komina czy z pomocą kominiarza?

Wiele osób decyduje się na samodzielne czyszczenie komina, ale nie zawsze mają do tego odpowiednią wiedzę i sprzęt. Niedokładne czyszczenie rur może być równie niebezpieczne, jak ich nieczyszczenie. Komin może nawet ulec uszkodzeniu jeśli zostanie użyty niewłaściwy sprzęt. Lepszym rozwiązaniem jest zlecenie profesjonalnego kominiarzowi. Usługi kominiarskie obejmują nie tylko czyszczenie rur, ale także przeglądy, odbiory i opinie dotyczące branży gazowniczej i budynków. W wielu przypadkach współpraca z kominiarzem jest jedynym rozwiązaniem. Co najważniejsze, to gwarancja bezpieczeństwa dla mieszkańców danego obiektu.

Dlaczego ważne jest czyszczenie komina?

Regularne czyszczenie komina jest ważne z wielu powodów. Zatkane rury powodują głównie wdychanie i gromadzenie się oparów wewnątrz budynku. Dym to nie tylko nieprzyjemny zapach spalenizny, ale wiele niebezpiecznych gazów – w tym znane śmiertelne opary. Zatkane rury oznaczają również mniejsze spalanie, co sprawia, że instalacje są znacznie mniej wydajne. Kiedy nagromadzi się dużo brudu, komin może się zapalić. Na początku roku warto zaplanować regularne czyszczenie komina i kanałów wentylacyjnych. Szczególnie ważne jest czyszczenie rur przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *