Strona główna » blog kominiarski » Jak wygląda udrażnianie komina i po co się je wykonuje?
Jak wygląda udrażnianie komina i po co się je wykonuje?

Jak wygląda udrażnianie komina i po co się je wykonuje?

Zgodnie z obowiązującym prawem przeglądy kominowe należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Pozwala to uniknąć problemów z działaniem instalacji grzewczej w budynku, oraz zapewnić prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej, która nadal stosowana jest w domach jednorodzinnych. Jak natomiast wygląda kwestia udrażniania i czyszczenia komina? Odpowiadamy.

Drożność komina – kluczowy element

W przypadku kominów składających się z kanałów dymowych, kominowych i kanałów wentylacyjnych trzeba mieć na uwadze, ich prawidłowe funkcjonowanie opiera się na drożności i jest z nią ściśle powiązane.

Zanieczyszczony komin i niebezpieczeństwa z nim związane

Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, zarówno mechaniczne, jak i organiczne, mogą obniżyć wydajność systemu grzewczego budynku. W przypadku przewodów spalinowych, zalegająca sadza może być niebezpieczna dla zdrowia i życia mieszkańców oraz osób znajdujących się w pobliżu budynku. 

Marnowanie materiału grzewczego

Drugim ważnym problemem spowodowanym niedrożnością komina jest zwiększenie zyżucia materiału grzewczego, co przekłada się bezpośrednio na koszty ogrzewania.

Udrażnianie komina powinien wykonać kominiarz

Udrażnianie kominów musi być wykonane przez odpowiednio wyspecjalizowanego kominiarza, posiadającego odpowiednie kwalifikacje do wykonywania usług czyszczenia komina i wydającego stosowne zaświadczenie.

Udrażnianie komina w praktyce

W celu udrożnienia przewodu kominowego należy odłączyć przewody łączące komin i piec, a następnie odpowiednio zabezpieczyć przed zanieczyszczeniem tzw. pomieszczenie kominowe i kotłownię. Nie jest prawdą, że czyszczenie kominów wiąże się z ogromnym zanieczyszczeniem budynków.

Zanieczyszczenie budynku podczas udrażniania

Prawidłowo wykonana usługa czyszczenia komina nie spowoduje żadnych uciążliwych dla właściciela budynku zanieczyszczeń domu czy kotłowni. Po początkowej inspekcji, kominiarze do czyszczenia komina używają specjalnych szczotek zwanych kulami kominiarskimi. Są to szczotki o dużej wytrzymałości, które mogą być wykonane z metalu (do kominów murowanych) lub tworzywa sztucznego (do kominów ze stali kwasoodpornej).

Udrażnianie mechaniczne, chemiczne, a nawet rozwiercanie przewodu

Wielkość kuli dostosowujemy do przekroju komina, a grubość liny do szczotki nie powinna być mniejsza niż 3 mm. Jeśli kilkakrotne szczotkowanie komina na całej jego długości nie pomoże usunąć osadów sadzy, konieczne może być użycie odpowiednich środków chemicznych w celu rozpuszczenia sadzy. W poważniejszych zatorach, takich jak te spowodowane przez zanieczyszczenia, może być konieczne rozkucie przewodu kominowego w miejscu zdiagnozowanej blokady.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *