Strona główna » blog kominiarski » Mechaniczny ciąg kominowy – czym jest?
Mechaniczny ciąg kominowy

Mechaniczny ciąg kominowy – czym jest?

Nieprawidłowo działający przewód kominowy zawsze przysparza wielu problemów. Mimo, iż przyczyn takiej sytuacji może być wiele zawsze trzeba usunąć awarię i przywrócić właściwe funkcjonowanie komina. Najczęściej przyczyną niepoprawnego jego działania jest zamontowanie nowego systemu ogrzewania i zastąpienie tradycyjnego kotła jego ekologicznym zamiennikiem, w którym np. pali się pelletem lub ekogroszkiem.

W takiej sytuacji wymiary przewodu kominowego okazują zbyt małe na to, aby właściwie odprowadzać spaliny oraz dym. Najlepszym, a zarazem najbardziej kłopotliwym sposobem byłaby całkowita wymiana przewodu kominowego i zbudowanie nowego, który będzie dopasowany do aktualnych potrzeb. Świetną alternatywą jest jednak zamontowanie mechanicznego ciągu kominowego.

Czym jest mechaniczny ciąg kominowy?

Głównym zadaniem mechanicznego ciągu kominowego jest poprawa jakości ciągu. Na szczycie komina montuje się elektryczny wyciąg spalin. Składa się on z niewielkiego silnika, który ma na celu przede wszystkim ustabilizowanie pracy komina. Z jego pomocą można zarówno zwiększyć, jak i zmniejszyć ciąg. W tym celu wewnątrz domu montuje się specjalny programator umożliwiający sterowanie nim bez konieczności wychodzenia na zewnątrz, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Zamontowanie mechanicznego ciągu kominowego sprawia, że zupełnie nieistotna staje się kwestia tego, czy budynek usytuowany jest na terenie, na którym wieją niekorzystne dla zwykłego ciągu wiatry. System czujników, w które wyposażony jest regulator umożliwiają automatyczne wyłączenie go w momencie, gdy temperatura spalin spadnie poniżej 40 stopni Celsjusza, dzięki czemu urządzenie nie będzie pracowało bezproduktywnie.

Mechaniczne ciągi kominowe posiadają także funkcję, dzięki której przez pierwsze minuty po uruchomieniu np. podczas rozpalania pracuje on z maksymalną mocą, co zdecydowanie ułatwia podtrzymanie ognia. Są to urządzenia energooszczędne, ponieważ podczas swojej pracy zużywają niewielkie ilości energii elektrycznej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *