Strona główna » blog kominiarski » Dlaczego należy przeprowadzać regularne przeglądy kominiarskie?
Dlaczego warto przeprowadzać regularne przeglądy kominiarskie?

Dlaczego należy przeprowadzać regularne przeglądy kominiarskie?

Dokonywanie regularnych przeglądów kominiarskich jest absolutną koniecznością. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak istotne są one nie tylko ze względu na dobro naszego portfela (z powodu kar finansowych za niedotrzymanie tego obowiązku), ale także dla życia i zdrowia. Jak często powinniśmy dokonywać przeglądu i dlaczego jest to takie istotne? Na te pytania odpowie niniejszy artykuł.

Bezpieczeństwo

To najważniejszy powód, dla którego powinniśmy zadbać o dokonywanie regularnych przeglądów kominiarskich. Życie i zdrowie nie tylko nasze, ale także naszej rodziny, jest sprawą priorytetową. Nieprawidłowo funkcjonująca instalacja kominiarska stanowi dla niego bezpośrednie zagrożenie. Naraża nas na działanie czadu – bezwonnego gazu, którego działanie na ludzki organizm jest zapewne większości z nas znane. Zatrucie nim wciąż stanowi największy odsetek spośród wszystkich zatruć gazowych.

Ryzyko niedrożności komina

Regularne czyszczenie przewodu kominowego jest bardzo istotne ze względu na osadzająca się w jego wnętrzu smołę, wydzielającą łatwopalne opary. W przypadku niedrożności instalacji, ryzyko pożaru, spowodowanego uwalniającymi się przy każdym rozpaleniu pieca substancjami, jest bardzo wysokie. Temperatura zapłonu substancji lotnych może w tym wypadku osiągnąć ponad 1500 stopni celsjusza, narażając na poważne niebezpieczeństwo cały budynek. Osadzające się wewnątrz komina smoła i sadza wzmagają ryzyko całkowitego zaślepienia komina, które może w konsekwencji doprowadzić do wybuchu podczas użytkowania paleniska.

Odcięcie dopływu gazu

Kiedy stwierdzone zostanie nasze zaniedbanie w zakresie zlecania cyklicznych przeglądów kominiarskich, administracja budynku ma prawo odciąć nasz dom od dopływu gazu ze względu na stan zagrożenia, jaki stwarza ta sytuacja. W nieprawidłowo wentylowanym budynku prawdopodobieństwo pożaru, wybuchu gazu czy zatrucia substancjami toksycznymi jest znacznie wyższe niż w przypadku domu, w którym instalacja jest pod stałą opieką wykwalifikowanego kominiarza.

Kary finansowe

To również istotny element, jeżeli chodzi o konsekwencje niedokonywania regularnych przeglądów kominiarskich. Częstotliwość, z jaką powinniśmy zlecać kontrolę wentylacji i komina wynosi według prawa jeden raz do roku, a w przypadku budynków o powierzchni przekraczającej 2000 metrów kwadratowych dwa razy w roku. Niedotrzymanie terminów naraża nas na kary finansowe, wynoszące do 500 zł – w przypadku, jeśli jedynym naszym przewinieniem będzie opieszałość w dokonaniu przeglądu. Jeśli jesteśmy mieszkańcami bloku lub kamienicy – możemy odpowiadać finansowo także za wszelkie szkody, spowodowane przez awarię naszego systemu wentylacyjnego.

Przeglądy to nie wszystko!

Oprócz samej kontroli instalacji, obowiązkowe jest również usuwanie zanieczyszczeń z palenisk, kominów oraz przewodów wentylacyjnych. Ich częstotliwość wynosi od 3 miesięcy do 1 roku. Zarówno przeglądy, jak i zabiegi konserwacyjne, każdorazowo należy zlecać osobom, posiadającym uprawnienia do wykonywania zawodu kominiarza w określonym dla danej czynności stopniu zaawansowania.

Zawsze korzystaj z usług profesjonalistów!

Wykonując czyszczenie komina i instalacji wentylacyjnej na własną rękę narażamy się na poważne koszta. W przypadku uszkodzenia któregoś z elementów, agencja ubezpieczeniowa poprosi nas w pierwszej kolejności o zaświadczenie o konserwacji komina, dokonywanej przez uprawnione do niego osoby. Jeśli nie będziemy w stanie wykazać, że korzystaliśmy z usług profesjonalistów, nie otrzymamy od ubezpieczalni środków finansowych na pokrycie spowodowanych szkód.

Podstawowym czynnikiem, decydującym o konieczności dokonywania cyklicznych przeglądów kominiarskich, wciąż jednak pozostaje nasze bezpieczeństwo.

Statystyki, dotyczące ilości tragicznych wypadków, spowodowanych niedbałym potraktowaniem tego obowiązku, wciąż są zatrważające. Nie odkładajmy kontroli na ostatnią chwilę – utrzymywanie stanu systemu wentylacyjnego w dobrej kondycji nie tylko pozwoli nam uniknąć ustawowych kar finansowych, ale także ze spokojem korzystać z paleniska, ogrzewającego nasz dom czy mieszkanie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *